Przejdź do głównej zawartości

Odmrożenia u zwierząt

Odmrożenia u psów i kotów nie są rzeczą rzadką. Mogą być tragiczne w skutkach, zmuszając niekiedy opiekunów do trudnych decyzji, takich jak amputacja. Warto wiec wiedzieć o nich coś więcej.


Skąd się biorą odmrożenia u zwierząt?

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku ludzi, do powstania odmrożeń u psów i kotów przyczynia się oddziaływanie niskiej temperatury na tkanki przez dłuższy czas. U zwierząt najczęściej dochodzi do odmrożeń łap, uszu oraz ogona. Spowodowane jest to słabszym ukrwieniem tych części ciała. 


Jak rozpoznać odmrożenia?

Odmrożenie może przybierać różną postać, co uzależnione jest głównie od jego stopnia. Zawsze towarzyszy my ból objawiający się kulawizną (w przypadku kończyn) i/lub reakcją obronną przy dotykaniu chorej okolicy.

W zależności od stopnia odmrożenia, może ono mieć formę zblednięcia (I stopień), pęcherzyków lub pęcherzy (II i III stopień) oraz czarnych martwiczych obszarów (IV stopień).


Co zrobić gdy podejrzewasz odmrożenie u swojego pupila?

Przede wszystkim zabierz zwierzaka do domu. Jeżeli odmrożenie pokryte jest pęcherzami lub ma kolor czarny udaj się niezwłocznie do lecznicy weterynaryjnej. Jeżeli nie, spróbuj ogrzać chorą okolicę do temperatury pokojowej. Użyj do tego koca oraz termoforu lub butelki z ciepłą wodą (woda powinna być ciepła, ale taka, którą możesz bezboleśnie trzymać w ręce) Jeżeli nie widać, żeby skóra nabierała "koloru" lub Twój pupil odczuwa silny ból podczas prób ogrzania udaj się z nim do lekarza weterynarii.


Jak zapobiegać odmrożeniom?

Przede wszystkim ważne jest aby pupil nie zostawał zbyt długo poza domem w mroźne dni. Wybieraj się na krótsze spacery. Dobrze jeżeli zabezpieczysz opuszki łap przed kontaktem z podłożem. Można do tego celu użyć specjalnego kremu przeznaczonego do pielęgnacji łap podatnych na działanie niskich temperatur lub bucików. Rasy małe i miniaturowe wymagają ponadto noszenia ubranek zimowych (najlepiej z kapturem w celu ochrony uszu).



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Guzek po szczepieniu u kota - kiedy to może być mięsak poiniekcyjny?

Guzek w miejscu szczepienia/iniekcji u kota nie jest rzeczą rzadką. Zwierzaki te bowiem stosunkowo często, w porównaniu do innych gatunków reagują reakcją zapalną w miejscu podania szczepionki (szczególnie przeciwko wściekliźnie lub białaczce kotów), lub innej substancji drażniącej w formie zastrzyku. Guzek może pojawić się po kilku dniach, a nawet po kilku miesiącach od podania leku.  Z takiej reakcji może (choć nie musi!) rozwinąć się mięsak poiniekcyjny. KIEDY REAGOWAĆ?

Widziałeś gdzieś mój kolczyk?... czyli o przedmiotach, które potrafią zjeść koty

Przyjęło się ogólnie, że to psy zjadają różne przedmioty. Kotom niestety też się to zdarza.... Koty rzadko połykają ciała obce, a jeżeli już się tego dopuszczają, to nie jest to "byle co". Każdy kot ma swoje preferencje co do przedmiotów, które może zjeść.   Najczęściej połykane są rzeczy nitkowate (sznurki, sznurówki, anielskie włosy, nitki), świecące (kolczyki, IGŁY!!) oraz hałasujące (dzwoneczki, folia). Najbardziej nęcące są te, które łączą w sobie wszystkie powyższe cechy, jak np. igła z nitką, czy niedawno wydobyta w Zwierzaku z żołądka kota obróżka tasiemkowa z błyszczącym dzwoneczkiem. A co jeżeli kot coś zjadł? Koniecznie jak najszybciej do lecznicy! Szybka reakcja często pozwala na uniknięcie operacji.Tak było tym razem.