Przejdź do głównej zawartości

Guzek po szczepieniu u kota - kiedy to może być mięsak poiniekcyjny?

Guzek w miejscu szczepienia/iniekcji u kota nie jest rzeczą rzadką. Zwierzaki te bowiem stosunkowo często, w porównaniu do innych gatunków reagują reakcją zapalną w miejscu podania szczepionki (szczególnie przeciwko wściekliźnie lub białaczce kotów), lub innej substancji drażniącej w formie zastrzyku. Guzek może pojawić się po kilku dniach, a nawet po kilku miesiącach od podania leku.  Z takiej reakcji może (choć nie musi!) rozwinąć się mięsak poiniekcyjny.

KIEDY REAGOWAĆ?

Kiedy powinieneś zacząć martwić się, że guz, który pojawił się u Twojego kota po szczepieniu/zastrzyku może być mięsakiem? Po pierwsze guz musi pojawić się dokładnie w miejscu gdzie był podany lek. Poza tym do podejrzenia mięsaka potrzebne jest spełnienie przynajmniej jednego z trzech poniższych warunków (zasada 3-2-1):

- guz utrzymuje się dłużej niż 3 miesiące,
- średnica guza wynosi więcej niż 2 cm,
- guz w ciągu 1 miesiąca zwiększył swoje rozmiary,

W  przypadku, gdy guz u Twojego kota spełnia chociaż jeden z tych warunków lub guzek pojawił się w innym miejscu niż miejsce wykonania iniekcji, niezwłocznie zgłoś na diagnostykę.


NASZE METODY NA WALKĘ Z MIĘSAKIEM POINIEKCYJNYM U KOTÓW

Najważniejsze z punktu widzenia profilaktyki mięsaka poinjekcyjnego u kotów jest rozważne dobieranie szczepień. Szczepienia przeciwko wirusowej białaczce kotów oraz wściekliźnie wykonujemy wyłącznie u kotów wychodzących na zewnątrz (a więc mających bezpośredni kontakt z innymi kotami lub dzikimi zwierzętami), ponieważ u nich istnieje realne zagrożenie zachorowaniem na te choroby; a one również są śmiertelne.

Miejsce wykonywania szczepień u kotów również nie jest przypadkowe. Do szczepień wybieramy takie obszary, które w przypadku wystąpienia choroby dają możliwość usunięcia mięsaka z szerokim marginesem niezmienionych tkanek. Tylko taka operacja daje szanse na wyleczenie. Najczęściej wybieranym miejscem do szczepień są obwodowe części kończyn lub luźna skóra brzucha.

Ostatnią (najważniejszą!) metodą walki z mięsakiem poiniekcyjnym u kotów jest monitoring poszczepienny. Po szczepieniu koniecznie obserwuj miejsce, w którym była podana szczepionka. Jeżeli pojawi się guzek kieruj się zasadą 3-2-1. Jeżeli masz wątpliwości czy powinieneś skonsultować guzek skontaktuj się z nami!


PARĘ SŁÓW O LECZENIU MIĘSAKÓW POINIEKCYJNYCH U KOTÓW

Główną metodą leczenia mięsaka związanego z miejscami iniekcji u kotów (FISS) jest zabieg operacyjny. Tu obowiązuje jedna zasada: IM WCZEŚNIEJ TYM LEPIEJ. Choć mięsaki stosunkowo rzadko dają przerzuty odległe (najczęściej są to węzły chłonne, śródpiersie i płuca oraz kości) to ich wzrost jest bardzo szybki. Stąd zwlekanie z operacją może okazać się katastrofalne w skutkach.

Jako leczenie uzupełniające najbardziej skuteczna jest radioterapia. W walce z mięsakiem stosujemy także chemioterapię oraz immunoterapię

Na pocieszenie :)

Choć mięsak związany z miejscami iniekcji u kotów jest nowotworem bardzo agresywnym to nie należy się go przesadnie bać. Częstość występowania tego nowotworu u kotów szacuje się na 1:10 000 co w praktyce oznacza ryzyko wynoszące 0,001% Dodatkowo wdrożenie programu monitoringu poszczepiennego (tzw. zasada 3-2-1) pozwala na szybką interwencję chirurgiczną i znacząco zwiększa szanse na wyleczenie.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Widziałeś gdzieś mój kolczyk?... czyli o przedmiotach, które potrafią zjeść koty

Przyjęło się ogólnie, że to psy zjadają różne przedmioty. Kotom niestety też się to zdarza.... Koty rzadko połykają ciała obce, a jeżeli już się tego dopuszczają, to nie jest to "byle co". Każdy kot ma swoje preferencje co do przedmiotów, które może zjeść.   Najczęściej połykane są rzeczy nitkowate (sznurki, sznurówki, anielskie włosy, nitki), świecące (kolczyki, IGŁY!!) oraz hałasujące (dzwoneczki, folia). Najbardziej nęcące są te, które łączą w sobie wszystkie powyższe cechy, jak np. igła z nitką, czy niedawno wydobyta w Zwierzaku z żołądka kota obróżka tasiemkowa z błyszczącym dzwoneczkiem. A co jeżeli kot coś zjadł? Koniecznie jak najszybciej do lecznicy! Szybka reakcja często pozwala na uniknięcie operacji.Tak było tym razem.

Odmrożenia u zwierząt

Odmrożenia u psów i kotów nie są rzeczą rzadką. Mogą być tragiczne w skutkach, zmuszając niekiedy opiekunów do trudnych decyzji, takich jak amputacja. Warto wiec wiedzieć o nich coś więcej.