Przejdź do głównej zawartości

Chirurgia NAPRAWDĘ małych zwierząt


Operacje u psów czy kotów są normą. A co jeżeli tej potrzebuje szczur, chomik czy szynszyl?

Zabiegi operacyjne u gryzoni są bardzo podobne do tych wykonywanych u psów i kotów. Jest tylko jedna różnica: rozmiar pacjenta.

U gryzoni wszystko jest maleńkie w związku z czym trzeba zachować szczególną ostrożność podczas obchodzenia się z narządami wewnętrznymi, żeby nie doprowadzić do uszkodzeń.

Małe wymiary pacjenta wymagają także umiejętnego prowadzenia znieczulenia. Gryzonie są bardziej podatne na wychłodzenie, spadek poziomu cukru we krwi oraz działania niepożądane leków znieczulających. Istotna jest wiedza oraz doświadczenie weterynarza w znieczulaniu gryzoni.

Czy zatem należy bać się znieczulania gryzoni? Nie bardziej niż psów i kotów. Z mojej praktyki wynika, że zdecydowana większość szczurów, szynszyli, chomików czy innych gryzoni znieczulenie znosi dobrze lub bardzo dobrze a odpowiednie przygotowanie do znieczulenia zwierzaka oraz jego prowadzenie podobnie jak ma to miejsce u psów i kotów pozwala ograniczyć ryzyko operacji do minimum.

O znieczuleniu ogólnym możecie przeczytać także na stronie Zwierzaka.

 







  

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Guzek po szczepieniu u kota - kiedy to może być mięsak poiniekcyjny?

Guzek w miejscu szczepienia/iniekcji u kota nie jest rzeczą rzadką. Zwierzaki te bowiem stosunkowo często, w porównaniu do innych gatunków reagują reakcją zapalną w miejscu podania szczepionki (szczególnie przeciwko wściekliźnie lub białaczce kotów), lub innej substancji drażniącej w formie zastrzyku. Guzek może pojawić się po kilku dniach, a nawet po kilku miesiącach od podania leku.  Z takiej reakcji może (choć nie musi!) rozwinąć się mięsak poiniekcyjny. KIEDY REAGOWAĆ?

Widziałeś gdzieś mój kolczyk?... czyli o przedmiotach, które potrafią zjeść koty

Przyjęło się ogólnie, że to psy zjadają różne przedmioty. Kotom niestety też się to zdarza.... Koty rzadko połykają ciała obce, a jeżeli już się tego dopuszczają, to nie jest to "byle co". Każdy kot ma swoje preferencje co do przedmiotów, które może zjeść.   Najczęściej połykane są rzeczy nitkowate (sznurki, sznurówki, anielskie włosy, nitki), świecące (kolczyki, IGŁY!!) oraz hałasujące (dzwoneczki, folia). Najbardziej nęcące są te, które łączą w sobie wszystkie powyższe cechy, jak np. igła z nitką, czy niedawno wydobyta w Zwierzaku z żołądka kota obróżka tasiemkowa z błyszczącym dzwoneczkiem. A co jeżeli kot coś zjadł? Koniecznie jak najszybciej do lecznicy! Szybka reakcja często pozwala na uniknięcie operacji.Tak było tym razem.

Odmrożenia u zwierząt

Odmrożenia u psów i kotów nie są rzeczą rzadką. Mogą być tragiczne w skutkach, zmuszając niekiedy opiekunów do trudnych decyzji, takich jak amputacja. Warto wiec wiedzieć o nich coś więcej.