Przejdź do głównej zawartości

Skąd mam wiedzieć, że go boli? - rozpoznawanie bólu u psów i kotów

Brak odczuwania bólu to jeden z głównych elementów komfortowego życia zarówno ludzi jak i zwierząt. Ból jest często pierwszym, a niekiedy jedynym objawem wielu chorób (wielu nowotworów, urazów, stanów zapalnych), dlatego ważne, żeby każdy, kto ma pod opieką psa, kota lub innego zwierzaka potrafił go rozpoznawać. Ale jak to zrobić?

Wystarczy baczna obserwacja pupila. Zwierzaki pomimo, iż nie potrafią mówić, swoim zachowaniem przekazują nam wiele informacji, także o tym czy coś je boli.

Najczęstszymi objawami bólu u zwierząt są:
 
- zmniejszona aktywność (może się objawiać na różne sposoby: leżeniem, niechęcią do spacerów lub/i zabawy, chodzeniem na sztywnych nogach, kulawizną, zmniejszoną radością przy powrocie opiekuna do domu),

- osłabiony apetyt i pragnienie,

- problemy z defekacja i oddawaniem moczu (bolesne oddawanie moczu i kału, przyjmowanie nietypowych pozycji, u kotów ból może się objawiać także oddawaniem moczu i kału poza kuwetą),

- reakcja obronna przy dotykaniu bolesnego miejsca,

- zmiany zachowania (zmiany nawyków, agresja, osowiałość, itp.),

- wzmożone wylizywanie (np łap),

- przyspieszony oddech,

- wokalizacja (piszczenie, dyszenie, sapanie),


Obserwując swojego przyjaciela codziennie podczas prostych czynności czy zabaw możecie szybko wychwycić niepokojące objawy i zareagować.

PRZYPOMNIENIE!!!
Zwierzęta źle tolerują "ludzkie" leki przeciwbólowe dlatego, jeżeli Wasz pupil cierpi zabierzcie go do weterynarza!






Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Guzek po szczepieniu u kota - kiedy to może być mięsak poiniekcyjny?

Guzek w miejscu szczepienia/iniekcji u kota nie jest rzeczą rzadką. Zwierzaki te bowiem stosunkowo często, w porównaniu do innych gatunków reagują reakcją zapalną w miejscu podania szczepionki (szczególnie przeciwko wściekliźnie lub białaczce kotów), lub innej substancji drażniącej w formie zastrzyku. Guzek może pojawić się po kilku dniach, a nawet po kilku miesiącach od podania leku.  Z takiej reakcji może (choć nie musi!) rozwinąć się mięsak poiniekcyjny. KIEDY REAGOWAĆ?

Widziałeś gdzieś mój kolczyk?... czyli o przedmiotach, które potrafią zjeść koty

Przyjęło się ogólnie, że to psy zjadają różne przedmioty. Kotom niestety też się to zdarza.... Koty rzadko połykają ciała obce, a jeżeli już się tego dopuszczają, to nie jest to "byle co". Każdy kot ma swoje preferencje co do przedmiotów, które może zjeść.   Najczęściej połykane są rzeczy nitkowate (sznurki, sznurówki, anielskie włosy, nitki), świecące (kolczyki, IGŁY!!) oraz hałasujące (dzwoneczki, folia). Najbardziej nęcące są te, które łączą w sobie wszystkie powyższe cechy, jak np. igła z nitką, czy niedawno wydobyta w Zwierzaku z żołądka kota obróżka tasiemkowa z błyszczącym dzwoneczkiem. A co jeżeli kot coś zjadł? Koniecznie jak najszybciej do lecznicy! Szybka reakcja często pozwala na uniknięcie operacji.Tak było tym razem.

Odmrożenia u zwierząt

Odmrożenia u psów i kotów nie są rzeczą rzadką. Mogą być tragiczne w skutkach, zmuszając niekiedy opiekunów do trudnych decyzji, takich jak amputacja. Warto wiec wiedzieć o nich coś więcej.