Przejdź do głównej zawartości

Groźny letni zabójca

Mowa o udarze cieplnym. To on co roku w letnie ciepłe dni niepostrzeżenie atakuje naszych małych podopiecznych. I problem nie dotyczy tylko zwierzaków pozostawionych w samochodzie. Udar może wystąpić także na krótkim spacerze.

Istnieje kilka prostych zasad, które pozwolą zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru u Twojego pupila. Oto one:


1. Unikaj spacerów w najgorętszych porach dnia (10:00-15:00), a jeżeli już konieczne jest wyjście to powinno ono być możliwie jak najkrótsze,

2. ZAWSZE miej ze sobą wodę do picia i często pój swojego pupila,

3. Jeżeli Twój pies musi mieć założony  kaganiec, to powinien on pozwalać mu spokojnie ziajać (psy w ten sposób oddają ciepło do otoczenia- mają bardzo niewiele gruczołów potowych),

4. Poznaj objawy udaru cieplnego u psów u kotów oraz metodamy radzenia sobie z nim,


Do objawów udaru cieplnego u zwierząt należą osowiałość, zmiany zachowania, problemy z poruszaniem się, zaburzenia równowagi, wymioty, biegunka oraz drgawki. Objawy mogą występować w dowolnej konfiguracji.


A co jeżeli udar wystąpił?

Jeżeli zauważysz objawy udaru u swojego pupila  niezwłocznie:


- przenieś go do cienia,

- schłódź głowę  (a najlepiej całe ciało) obficie chłodną wodą (lub np. koszulką nasączoną w wodzie),

- skontaktuj się z weterynarzem,




PAMIĘTAJ!

Znajomość profilaktyki, rozpoznawania oraz szybka i właściwa reakcja na udar cieplny może uratować życie Twojego pupila!


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Guzek po szczepieniu u kota - kiedy to może być mięsak poiniekcyjny?

Guzek w miejscu szczepienia/iniekcji u kota nie jest rzeczą rzadką. Zwierzaki te bowiem stosunkowo często, w porównaniu do innych gatunków reagują reakcją zapalną w miejscu podania szczepionki (szczególnie przeciwko wściekliźnie lub białaczce kotów), lub innej substancji drażniącej w formie zastrzyku. Guzek może pojawić się po kilku dniach, a nawet po kilku miesiącach od podania leku.  Z takiej reakcji może (choć nie musi!) rozwinąć się mięsak poiniekcyjny. KIEDY REAGOWAĆ?

Widziałeś gdzieś mój kolczyk?... czyli o przedmiotach, które potrafią zjeść koty

Przyjęło się ogólnie, że to psy zjadają różne przedmioty. Kotom niestety też się to zdarza.... Koty rzadko połykają ciała obce, a jeżeli już się tego dopuszczają, to nie jest to "byle co". Każdy kot ma swoje preferencje co do przedmiotów, które może zjeść.   Najczęściej połykane są rzeczy nitkowate (sznurki, sznurówki, anielskie włosy, nitki), świecące (kolczyki, IGŁY!!) oraz hałasujące (dzwoneczki, folia). Najbardziej nęcące są te, które łączą w sobie wszystkie powyższe cechy, jak np. igła z nitką, czy niedawno wydobyta w Zwierzaku z żołądka kota obróżka tasiemkowa z błyszczącym dzwoneczkiem. A co jeżeli kot coś zjadł? Koniecznie jak najszybciej do lecznicy! Szybka reakcja często pozwala na uniknięcie operacji.Tak było tym razem.

Odmrożenia u zwierząt

Odmrożenia u psów i kotów nie są rzeczą rzadką. Mogą być tragiczne w skutkach, zmuszając niekiedy opiekunów do trudnych decyzji, takich jak amputacja. Warto wiec wiedzieć o nich coś więcej.