Przejdź do głównej zawartości

Czy szczepienia psów i kotów są niebezpieczne?

Ruchy antyszczepionkowe dotarły także do Polski. Niektóre osoby poddają w wątpliwość zasadność uodparniania także swoich czworonożnych przyjaciół. Czy słusznie?

Przyjrzyjmy się kilku najczęściej stosowanym argumentom przeciwników szczepień psów i kotów.



ARGUMENT 1
Szczepionka może spowodować wstrząs.

ODPOWIEDŹ:
Każdy podany lek (także stosowane miejscowo preparaty na pchły i kleszcze) może wywołać reakcję nadwrażliwości, a czasem nawet wstrząs anafilaktyczny. Trudno oszacować czy w przypadku szczepionek jest to częstsze zjawisko. Z pewnością jednak wystąpienie wstrząsu poszczepiennego jest ekstremalnie rzadkie i łatwe do opanowania. Z reguły bowiem dochodzi do niego w lecznicy, w towarzystwie weterynarza, który może szybko zareagować.

Brak szczepienia  naraża natomiast zwierzęta na wystąpienie chorób zakaźnych, które mogą zakończyć się śmiercią pupila, oraz łączą się z długim intensywnym i kosztownym leczeniem.


ARGUMENT 2
Po szczepieniu pies/kot może zachorować.

ODPOWIEDŹ:
Szczepienie polega na podaniu do organizmu drobnoustrojów chorobotwórczych (lub ich elementów) pozbawionych możliwości inwazji. Organizm jednak traktuje intruza tak samo jak drobnoustroje zdolne wywołać chorobę - broni się przed nimi. Czasem ta obrona wyrażać się może w postaci chwilowego posmutnienia, osłabienia apetytu lub innych objawów. Nie są one jednak trwałe i nie stanowią zagrożenia dla pupila.


ARGUMENT 3
Nie powinno się szczepić młodych psów i kotów, bo szczepionki są dla nich za "mocne".


ODPOWIEDŹ:
Zanim szczepionka (jak każdy inny lek) zostanie dopuszczona do sprzedaży musi przejść serię testów, które potwierdzą jej skuteczność oraz wykluczą szkodliwość. Szczepionki, które są podawane szczeniętom i kociętom, są pod tym kątem dokładnie przebadane.



ARGUMENT 4
Starego psa/kota nie trzeba szczepić.

ODPOWIEDŹ:
Starsze organizmy mają słabsze mechanizmy obronne, toteż choroby przebiegają u nich ciężej niż u zwierząt młodszych. Z tego powodu szczepienie zwierząt w podeszłym wieku jest szczególnie istotne.

ARGUMENT 5
Szczepienie kotów jest złe ponieważ może wywołać rozwój nowotworu.

ODPOWIEDŹ:
Problem rozwoju mięsaka poszczepiennego jest rzadki i dotyczy głównie uodparnianiu przeciwko wściekliźnie i wirusowej białaczce kotów (FeLV). Ryzyko jego wystąpienia oscyluje w granicach 0,01% ( 1 do 10 000). Szczepienia te wykonuje się tylko u kotów narażonych na zakażenie (wychodzących na zewnątrz). U nich stosunek korzyści/ryzyka wynikającego ze szczepienia na te dwie choroby przemawia za jego wykonaniem (Mięsaki poiniekcyjne wcześnie wykryte i radykalnie leczone można wyleczyć, natomiast białaczki i wścieklizny już nie). Więcej na temat szczepienie kotów przeciwko FeLV pisaliśmy tutaj.


Na koniec warto dodać, że coroczne szczepienie psów przeciwko wściekliźnie jest obowiązkowe, a jego niewykonanie wiąże się z odpowiedzialnością karną.


Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o kalendarzu szczepień psów, kotów i królików zapraszamy na naszą stronę internetową.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Guzek po szczepieniu u kota - kiedy to może być mięsak poiniekcyjny?

Guzek w miejscu szczepienia/iniekcji u kota nie jest rzeczą rzadką. Zwierzaki te bowiem stosunkowo często, w porównaniu do innych gatunków reagują reakcją zapalną w miejscu podania szczepionki (szczególnie przeciwko wściekliźnie lub białaczce kotów), lub innej substancji drażniącej w formie zastrzyku. Guzek może pojawić się po kilku dniach, a nawet po kilku miesiącach od podania leku.  Z takiej reakcji może (choć nie musi!) rozwinąć się mięsak poiniekcyjny. KIEDY REAGOWAĆ?

Widziałeś gdzieś mój kolczyk?... czyli o przedmiotach, które potrafią zjeść koty

Przyjęło się ogólnie, że to psy zjadają różne przedmioty. Kotom niestety też się to zdarza.... Koty rzadko połykają ciała obce, a jeżeli już się tego dopuszczają, to nie jest to "byle co". Każdy kot ma swoje preferencje co do przedmiotów, które może zjeść.   Najczęściej połykane są rzeczy nitkowate (sznurki, sznurówki, anielskie włosy, nitki), świecące (kolczyki, IGŁY!!) oraz hałasujące (dzwoneczki, folia). Najbardziej nęcące są te, które łączą w sobie wszystkie powyższe cechy, jak np. igła z nitką, czy niedawno wydobyta w Zwierzaku z żołądka kota obróżka tasiemkowa z błyszczącym dzwoneczkiem. A co jeżeli kot coś zjadł? Koniecznie jak najszybciej do lecznicy! Szybka reakcja często pozwala na uniknięcie operacji.Tak było tym razem.

Odmrożenia u zwierząt

Odmrożenia u psów i kotów nie są rzeczą rzadką. Mogą być tragiczne w skutkach, zmuszając niekiedy opiekunów do trudnych decyzji, takich jak amputacja. Warto wiec wiedzieć o nich coś więcej.