Przejdź do głównej zawartości

Wścieklizna - to co powinieneś o niej wiedzieć!

28 września to jak co roku Międzynarodowy Dzień Walki z Wścieklizną. Jest to dobra okazja do napisania paru słów o tej śmiertelnej chorobie.



Zacznę od tego, że wścieklizna w Polsce nadal występuje. Co jakiś czas pojawiają się komunikaty informujące o obszarach zapowietrzonych, czyli takich, w których złapano lub znaleziono martwe zwierzę chore na wściekliznę. W naszym kraju tymi zwierzętami są to najczęściej nietoperze, wilki, lisy oraz dzikie gryzonie. Na pewno każdy w swoim życiu widział jeża lub lisa przechadzającego się w okolicy domostw. Tak, te zwierzaki również mogą być chore i mogą zarazić Ciebie lub Twojego pupila.


Najczęściej do zakażenia dochodzi przez pogryzienie. Wirus bowiem oprócz mózgu atakuje też ślinianki, skąd wraz ze śliną podczas gryzienia przenosi się na kolejne ofiary. Przez 14-90 dni osoba zakażona wirusem nic o tym nie wie. Tyle bowiem zazwyczaj trwa rozprzestrzenianie się wirusa po organizmie. Jeżeli wystąpią objawy nie ma ratunku. Dlatego tak ważna jest obserwacja każdego psa i kota, który ugryzł człowieka, bez względu na to, czy był on szczepiony, czy nie. Jeżeli obserwacja wykaże, że zwierzę jest chore można uratować człowieka.

A jak ochronić pupila przed tą chorobą? Po pierwsze zaszczepić go. Szczepionki przeciwko wściekliźnie są BEZPIECZNYMI PRODUKTAMI.  Pamiętajcie, że wścieklizna jest chorobą zwalczaną z urzędu, a niewykonywanie szczepień ochronnych u swoich  pupili oprócz oczywistego narażania ich i siebie na ryzyko śmierci, wiążę się z odpowiedzialnością karną.

W profilaktyce wścieklizny ważne jest też aby unikać miejsc, bytowania dzikich zwierząt, a przynajmniej nie puszczanie tam swoich pupili wolno.

SZCZEPIENIA KOTÓW:

W Polsce nie ma prawnego obowiązku szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie. To dziwne, ponieważ zajmują one czwartą pozycję pod względem częstości zachorowań na tą chorobę. (CHORUJĄ DWA RAZY CZĘŚCIEJ NIŻ PSY!!!). Warto więc zabezpieczyć swojego kota, zwłaszcza, jeżeli wychodzi z domu, nawet okazjonalnie.






Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Guzek po szczepieniu u kota - kiedy to może być mięsak poiniekcyjny?

Guzek w miejscu szczepienia/iniekcji u kota nie jest rzeczą rzadką. Zwierzaki te bowiem stosunkowo często, w porównaniu do innych gatunków reagują reakcją zapalną w miejscu podania szczepionki (szczególnie przeciwko wściekliźnie lub białaczce kotów), lub innej substancji drażniącej w formie zastrzyku. Guzek może pojawić się po kilku dniach, a nawet po kilku miesiącach od podania leku.  Z takiej reakcji może (choć nie musi!) rozwinąć się mięsak poiniekcyjny. KIEDY REAGOWAĆ?

Widziałeś gdzieś mój kolczyk?... czyli o przedmiotach, które potrafią zjeść koty

Przyjęło się ogólnie, że to psy zjadają różne przedmioty. Kotom niestety też się to zdarza.... Koty rzadko połykają ciała obce, a jeżeli już się tego dopuszczają, to nie jest to "byle co". Każdy kot ma swoje preferencje co do przedmiotów, które może zjeść.   Najczęściej połykane są rzeczy nitkowate (sznurki, sznurówki, anielskie włosy, nitki), świecące (kolczyki, IGŁY!!) oraz hałasujące (dzwoneczki, folia). Najbardziej nęcące są te, które łączą w sobie wszystkie powyższe cechy, jak np. igła z nitką, czy niedawno wydobyta w Zwierzaku z żołądka kota obróżka tasiemkowa z błyszczącym dzwoneczkiem. A co jeżeli kot coś zjadł? Koniecznie jak najszybciej do lecznicy! Szybka reakcja często pozwala na uniknięcie operacji.Tak było tym razem.

Odmrożenia u zwierząt

Odmrożenia u psów i kotów nie są rzeczą rzadką. Mogą być tragiczne w skutkach, zmuszając niekiedy opiekunów do trudnych decyzji, takich jak amputacja. Warto wiec wiedzieć o nich coś więcej.