Przejdź do głównej zawartości

Dlaczego on nic nie je? - brak apetytu u psów i kotów

"Zauważyłam, że mój pies/kot coś ostatnio mniej je. Czy mam się czym martwić?" To pytanie jest często zadawane mimochodem weterynarzom podczas wizyt profilaktycznych w gabinecie weterynaryjnym. Niestety w większości przypadków odpowiedź na nie jest twierdząca....



Czy to może być starość?

Osłabienie lub brak apetytu często ma podłoże chorobowe, szczególnie u starszych zwierząt. Istotne jest ustalenie jego przyczyny. W przypadku chorób ogólnoustrojowych z reguły szybko dochodzi do postawienia diagnozy gdyż  zwierzak się po prostu źle czuje, a opiekun to widzi i reaguje. A co, jeżeli choroba nie przebiega gwałtownie? Oto kilka przykładów.


To psa/ kota bolą zęby !?!

Tak. Kamień nazębny i zapalenie przyzębia to niekwestionowany lider, jeżeli chodzi o przyczyny problemów z jedzeniem. Zwierzęta często nie skarżą się na ból w jamie ustnej, a problem się pogłębia, z czasem prowadząc do całkowitego braku apetytu, oraz agresji podczas dotykania głowy, nawet w stosunku do domowników, nie wspominając już konsekwencjach zdrowotnych. Higiena jamy ustnej oraz regularne kontrole stomatologiczne u weterynarza pozwalają na zminimalizowanie ryzyka rozwoju chorób przyzębia a w przypadku ich wystąpienia na szybkie wyleczenie.


Nowotwory jamy ustnej

Rosną, początkowo dając ledwo zauważalne objawy. Z czasem guzy stają się wyraźnie widoczne (niekiedy dopiero po otwarciu jamy ustnej), a objawy przez nie powodowane bardzo doskwierają zwierzakowi. Najczęściej opiekun zauważa brak lub osłabienie apetytu, utrudnione połykanie, ślinienie, a czasem nawet deformację głowy. Tu szczególnie obowiązuje zasada im wcześniej tym lepiej.

Brak apetytu występuje także w przypadku nowotworów dotykających innych narządów. Związane jest to z wystąpieniem reakcji ogólnej organizmu na rozwijający się patologiczny proces. O innych objawach chorób nowotworowych przeczytasz tutaj


Niedoczynność tarczycy

Zmniejszony apetyt to tak naprawdę jeden z najmniej poważnych objawów spadku aktywności hormonalnej tarczycy. Często jednak jest jednym z pierwszych, obok zmniejszonej ruchliwości
i niechęci do spacerów symptomów jakie mogą zaniepokoić opiekuna. Nieleczona niedoczynność tarczycy u psów i kotów z czasem może mieć dużo poważniejsze skutki, takie jak zaburzenia pracy serca, choroby skóry czy zaburzenia neurologiczne.


To są oczywiście tylko przykłady. Mają one na celu uświadomienie Tobie czytelniku, że zaburzenia w pobieraniu pokarmu są często jednym z pierwszych objawów wielu chorób, które dzięki Twojej czujności mogą być wcześnie zdiagnozowane i leczone.


Jak sobie radzić z pupilem niejadkiem?

Przede wszystkim, gdy widzisz, że Twój pupil coś ostatnio mniej je nie czekaj. Zabierz go do weterynarza. Najważniejszą bowiem rzeczą jest ustalenie przyczyny pogorszenia apetytu i w miarę możliwości wyeliminowanie jej.

Jest kilka sposobów, które mogą zachęcić Twojego psa czy kota do jedzenia. Oto one:

- zmiana karmy na taką o większej smakowitości; dużo diet weterynaryjnych (dostępnych także w Zwierzaku) posiada takie właściwości,

- dodawanie do karmy niewielkiej ilości ciepłej wody,

- stosowanie rotacyjne dwóch rodzajów karm (na zmianę np. co tydzień),


Powyższe metody nie uwzględniają przyczyn problemu i nie są nastawione na jego rozwiązanie dlatego powtarzam: kluczowy jest kontakt z weterynarzem.

Komentarze

  1. Mój pies nie chce jeść często suchej karmy. Jak mam więcej czasu, to gotuję mu obiad - mięso z ryżem i warzywami. W Państwa artykule znalazłam też ciekawy sposób na suchą karmę. Wystarczy polać ją rybim olejem z łososia. Kupiłam go w sklepie zoologicznym i działa cuda. Nagle mój pies niejadek zyskał apetyt. Ja znalazłam też w sieci ciekawy artykuł o braku apetytu: pies.pl/2019/07/25/pies-nie-chce-jesc-co-moze-byc-przyczyna/.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawie napisane. Gratuluję i pozdrawiam serdecznie !!!

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  5. Powodem dla którego mój piesek nie jadł było zatrucie pokarmowe, jednak po odpowiednich lekach zaczął jeść spowrotem :) https://nasze-psy.pl/teriery/irish-soft-coated-wheaten-terrier-zabawny-terrier-o-pszenicznym-umaszczeniu/

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Guzek po szczepieniu u kota - kiedy to może być mięsak poiniekcyjny?

Guzek w miejscu szczepienia/iniekcji u kota nie jest rzeczą rzadką. Zwierzaki te bowiem stosunkowo często, w porównaniu do innych gatunków reagują reakcją zapalną w miejscu podania szczepionki (szczególnie przeciwko wściekliźnie lub białaczce kotów), lub innej substancji drażniącej w formie zastrzyku. Guzek może pojawić się po kilku dniach, a nawet po kilku miesiącach od podania leku.  Z takiej reakcji może (choć nie musi!) rozwinąć się mięsak poiniekcyjny. KIEDY REAGOWAĆ?

Widziałeś gdzieś mój kolczyk?... czyli o przedmiotach, które potrafią zjeść koty

Przyjęło się ogólnie, że to psy zjadają różne przedmioty. Kotom niestety też się to zdarza.... Koty rzadko połykają ciała obce, a jeżeli już się tego dopuszczają, to nie jest to "byle co". Każdy kot ma swoje preferencje co do przedmiotów, które może zjeść.   Najczęściej połykane są rzeczy nitkowate (sznurki, sznurówki, anielskie włosy, nitki), świecące (kolczyki, IGŁY!!) oraz hałasujące (dzwoneczki, folia). Najbardziej nęcące są te, które łączą w sobie wszystkie powyższe cechy, jak np. igła z nitką, czy niedawno wydobyta w Zwierzaku z żołądka kota obróżka tasiemkowa z błyszczącym dzwoneczkiem. A co jeżeli kot coś zjadł? Koniecznie jak najszybciej do lecznicy! Szybka reakcja często pozwala na uniknięcie operacji.Tak było tym razem.

Odmrożenia u zwierząt

Odmrożenia u psów i kotów nie są rzeczą rzadką. Mogą być tragiczne w skutkach, zmuszając niekiedy opiekunów do trudnych decyzji, takich jak amputacja. Warto wiec wiedzieć o nich coś więcej.