Przejdź do głównej zawartości

Mój pies boi się fajerwerków. Jak mu pomóc?

Sylwester już za parę dni, a wraz z nim koszmar wielu psów - fajerwerki. Jak pomóc psu przetrwać ten trudny okres? Oto kilka rozwiązań, które mogą pomóc Twojemu pupilowi.



1. Nie zostawiaj go samego.
Jeżeli Twój pies mieszka na podwórku, zabierz go do domu. Psy w stresie mogą uciec. Dobrze jest także zaczipować swojego pupila i wpisać go do bazy danych. W przypadku gdyby zdarzyła  się ucieczka będzie łatwiej go odnaleźć.

2. Wyjdź z psem rano na długi spacer.
Ruch na świeżym powietrzu pozwoli Twojemu zwierzakowi się "wyszumieć", dzięki czemu będzie spokojniejszy wieczorem. Dobrze, żeby spacer obfitował w pozytywne wydarzenia (miejsca, ludzie, zabawy, które lubi)


3. Wieczorem włącz muzykę.
Może to być także telewizja. Chodzi to, żeby psiak nie słyszał dźwięków wystrzałów.

4. Nie okazuj psu, że widzisz problem w tym czego się lęka.
Zachowaj spokój. Nie pocieszaj go gdy o to prosi. Zachowuj się normalnie. Nie karć gdy coś zniszczy lub odda mocz lub kał w domu. On to robi ze strachu.


5. Jeżeli pies chce być w ukryciu, pozwól mu.
Niektóre psiaki czują się bezpiecznie gdy się ukryją. Może to być w szuflada, szafka czy przestrzeń za łóżkiem. Taka kryjówka pozwoli im lepiej przetrwać ten trudny okres.

6. Zasłoń okna.
Zasłonięcie okien spowoduje, że Twój pupil nie zobaczy błysków petard i może być dzięki temu spokojniejszy.

7. Zastosuj preparat, który może ograniczyć stres.
Jest wiele produktów, które mogą pomóc Twojemu pupilowi przetrwać Sylwestra. Skontaktuj się z lekarzem weterynarii w celu dobrania odpowiedniego preparatu przeciwlękowego, gdy taki będzie potrzebny.

8. Zgłoś się do behawiorysty.
Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie terapii behawioralnej. Tylko ona jest w stanie całkowicie wyeliminować lęk związany z fajerwerkami. Wymaga ona jednak czasu, więc nie może być rozpoczęta tuż przed Sylwestrem. Pomyśl o niej w połowie przyszłego roku!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Guzek po szczepieniu u kota - kiedy to może być mięsak poiniekcyjny?

Guzek w miejscu szczepienia/iniekcji u kota nie jest rzeczą rzadką. Zwierzaki te bowiem stosunkowo często, w porównaniu do innych gatunków reagują reakcją zapalną w miejscu podania szczepionki (szczególnie przeciwko wściekliźnie lub białaczce kotów), lub innej substancji drażniącej w formie zastrzyku. Guzek może pojawić się po kilku dniach, a nawet po kilku miesiącach od podania leku.  Z takiej reakcji może (choć nie musi!) rozwinąć się mięsak poiniekcyjny. KIEDY REAGOWAĆ?

Widziałeś gdzieś mój kolczyk?... czyli o przedmiotach, które potrafią zjeść koty

Przyjęło się ogólnie, że to psy zjadają różne przedmioty. Kotom niestety też się to zdarza.... Koty rzadko połykają ciała obce, a jeżeli już się tego dopuszczają, to nie jest to "byle co". Każdy kot ma swoje preferencje co do przedmiotów, które może zjeść.   Najczęściej połykane są rzeczy nitkowate (sznurki, sznurówki, anielskie włosy, nitki), świecące (kolczyki, IGŁY!!) oraz hałasujące (dzwoneczki, folia). Najbardziej nęcące są te, które łączą w sobie wszystkie powyższe cechy, jak np. igła z nitką, czy niedawno wydobyta w Zwierzaku z żołądka kota obróżka tasiemkowa z błyszczącym dzwoneczkiem. A co jeżeli kot coś zjadł? Koniecznie jak najszybciej do lecznicy! Szybka reakcja często pozwala na uniknięcie operacji.Tak było tym razem.

Odmrożenia u zwierząt

Odmrożenia u psów i kotów nie są rzeczą rzadką. Mogą być tragiczne w skutkach, zmuszając niekiedy opiekunów do trudnych decyzji, takich jak amputacja. Warto wiec wiedzieć o nich coś więcej.