Przejdź do głównej zawartości

Zwierzak na wakacjach - Jak zapewnić pupilowi bezpieczeństwo

Jedziesz z pupilem na wakacje?  Z pewnością pamiętasz o tym, żeby zabrać ze sobą pokarm, przynajmniej na pierwsze kilka dni, miski, ulubione legowisko, czy preparaty pielęgnacyjne. A zastanawiałeś/łaś się jak zapewnić swojemu przyjacielowi bezpieczeństwo podczas urlopu? Jeżeli nie, zachęcam do przeczytania niniejszego posta.

Podczas pobytu na wakacjach zwierzaki narażone są bardziej niż zwykle na zaginięcie (w tym niestety także kradzieże), choroby zakaźne oraz urazy. Oto jak zminimalizować ryzyko wystąpienia tych sytuacji.

Oznakuj przyjaciela

po lewej przyrząd do wstrzykiwania czipa po prawej tzw. lyssetki
(blaszki informujące o przebytym szczepieniu przeciwko wściekliźnie)


Zdecydowanie najlepszą metodą znakowania zwierząt jest ich czipowanie. Zabieg wykonywany jest przez weterynarza, a polega na wszczepieniu pod skórę maleńkiego transpondera kodującego unikatowy piętnastocyfrowy numer. Zabieg jest szybki, a jego bolesność zbliżona do zastrzyku. Ważne aby po zaczipowaniu pupil został wpisany do bazy danych, dzięki czemu w przypadku zgubienia będzie mógł być odnaleziony. Czipowanie jest niezbędne w przypadku chęci wyrobienia zwierzakowi (psu, kotu oraz fretce) paszportu w celu podróżowania z nim poza granicami naszego kraju.

Inną metodą oznakowania zwierząt są identyfikatory. Można zakupić taki identyfikator samemu (w formie adresówki) lub otrzymać w niektórych lecznicach (np. w  Zwierzaku) podczas szczepienia przeciwko wściekliźnie. Identyfikatory, które możecie otrzymać w lecznicy posiadają indywidualny numer, który można zarejestrować na stronie internetowej, w ten sposób ułatwiając kontakt osoby, która znalazła Państwa pupila, bezpośrednio z Państwem. W przypadku braku rejestracji w internetowej bazie danych taki kontakt jest możliwy za pośrednictwem lecznicy (znajdują się tam dane kontaktowe). Identyfikator jest tez informacją, że dany zwierzak był szczepiony przeciwko wściekliźnie, dzięki czemu osoby, które znajdą Twojego pupila będą się czuły bezpieczniej w jego towarzystwie.

Zapewnij odporność

Przed wyjazdem na urlop warto "odświeżyć" profilaktykę swojego zwierzaka. Rozmowa z weterynarzem, pozwoli ustalić, czy tam gdzie się wybierasz istnieją jakieś specyficzne choroby zakaźne, czy parazytozy. Uzupełnienie profilaktyki najlepiej rozpocząć na około miesiąc przed planowanym wyjazdem.

UWAGA!
Jeżeli planujesz wypoczynek za granicą koniecznie zapoznaj się z wymogami prawnymi jakie musisz spełnić aby bezpiecznie podróżować z pupilem. Najłatwiej skontaktować się w tej sprawie z weterynarzem.

Zadbaj o bezpieczeństwo na miejscu

Twój pupil może nie czuć się tak komfortowo w nowym miejscu jak Ty. W związku tym pod żadnym pozorem nie spuszczaj psa ze smyczy, dopóki nie będziesz miał absolutnej pewności, że dobrze się zaaklimatyzował oraz, że nic w otoczeniu mu nie zagraża. Pamiętaj aby wówczas mieć go stale na oku.
W przypadku kotów raczej rozsądnie jest unikać spacerów (nawet, jeżeli one je lubią). Zabranie ze sobą kocich feromonów w formie sprayu lub obroży możne znacznie złagodzić stres związany z podróżą i pobytem w obcym miejscu.







Poznaj numery

W myśl zasady przezorny zawsze ubezpieczony, przed wyjazdem zapoznaj się z adresami oraz numerami telefonów schroniska, oraz pobliskiej lecznicy. Kiedy będzie potrzeba, żeby z nich skorzystać nie będziesz tracił czasu. Nie zapomnij mieć ze sobą książeczki zdrowia!


SPOKOJNEGO I UDANEGO WYPOCZYNKU!


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Guzek po szczepieniu u kota - kiedy to może być mięsak poiniekcyjny?

Guzek w miejscu szczepienia/iniekcji u kota nie jest rzeczą rzadką. Zwierzaki te bowiem stosunkowo często, w porównaniu do innych gatunków reagują reakcją zapalną w miejscu podania szczepionki (szczególnie przeciwko wściekliźnie lub białaczce kotów), lub innej substancji drażniącej w formie zastrzyku. Guzek może pojawić się po kilku dniach, a nawet po kilku miesiącach od podania leku.  Z takiej reakcji może (choć nie musi!) rozwinąć się mięsak poiniekcyjny. KIEDY REAGOWAĆ?

Widziałeś gdzieś mój kolczyk?... czyli o przedmiotach, które potrafią zjeść koty

Przyjęło się ogólnie, że to psy zjadają różne przedmioty. Kotom niestety też się to zdarza.... Koty rzadko połykają ciała obce, a jeżeli już się tego dopuszczają, to nie jest to "byle co". Każdy kot ma swoje preferencje co do przedmiotów, które może zjeść.   Najczęściej połykane są rzeczy nitkowate (sznurki, sznurówki, anielskie włosy, nitki), świecące (kolczyki, IGŁY!!) oraz hałasujące (dzwoneczki, folia). Najbardziej nęcące są te, które łączą w sobie wszystkie powyższe cechy, jak np. igła z nitką, czy niedawno wydobyta w Zwierzaku z żołądka kota obróżka tasiemkowa z błyszczącym dzwoneczkiem. A co jeżeli kot coś zjadł? Koniecznie jak najszybciej do lecznicy! Szybka reakcja często pozwala na uniknięcie operacji.Tak było tym razem.

Odmrożenia u zwierząt

Odmrożenia u psów i kotów nie są rzeczą rzadką. Mogą być tragiczne w skutkach, zmuszając niekiedy opiekunów do trudnych decyzji, takich jak amputacja. Warto wiec wiedzieć o nich coś więcej.