Przejdź do głównej zawartości

Jaki lek dla psa, a jaki dla kota - o różnicach gatunkowych


 
"Znowu muszę wam przypomnieć, że pies to pies, kot to kot"
                                                                                        TS. Eliot


Wiedza idzie do przodu, także w dziedzinie fizjologii zwierząt. Naukowcy odkrywają coraz więcej różnic u pozornie podobnych do siebie organizmów. Różnic subtelnych, mających jednak kolosalny wpływ na wiele cech organizmu takich, jak inteligencja, sposób odżywiania się, czy metabolizm leków. Przecież nasz genom różni się od szympansiego tylko o ok. 2%!


W dobie powszechnie dostępnych preparatów dla zwierząt, takich jak np. środki odrobaczające czy preparaty na pchły i kleszcze, znajomość tej wiedzy jest nieodzowna. Konsekwencje jej braku bywają różne. Czasami są one niewielkie, innym razem bardzo poważne. W tym poście ograniczę się do konsekwencji złego stosowania u zwierząt "najpopularniejszych" środków farmakologicznych.


Preparaty na pchły i kleszcze

Zdecydowana większość preparatów na pchły i kleszcze przeznaczona jest do stosowania u konkretnego gatunku, często też z podziałem na przedziały wagowe. Stosowanie takich produktów u zwierząt, dla których nie są one dedykowane może skutkować w najlepszym przypadku nieskutecznym działaniem, w najgorszym poważnym zatruciem.

Film poniżej przedstawia kota zatrutego popularnym środkiem przeciwkleszczowym przeznaczonym dla psów.



Preparaty przeciwpasożytnicze

Przede wszystkim powinno się stosować produkty dedykowane konkretnemu gatunkowi. Choć są już dostępne preparaty, które można nabyć w sklepach zoologicznych warto pamiętać, że to jaki preparat powinien dostać konkretny zwierzak oraz kalendarz profilaktyki powinien być dobrany przez lekarza weterynarii. Dlaczego?

Poszczególne preparaty mogą różnić się składem, a co za tym idzie mogą działać na inne pasożyty oraz mieć różną siłę działania. Zastosowanie nieodpowiedniego produktu do konkretnego zwierzaka niesie ze sobą ryzyko w postaci nieskutecznego odrobaczania lub wystąpienia działań niepożądanych (tj. zatrucie, niedrożność, stany zapalne jelit i inne). Warto też pamiętać, że zarobaczenie u zwierząt daje bardzo mało charakterystyczne objawy, mogące wystąpić także przy innych chorobach, a oczekiwanie na efekty podania "tabletki" może się skończyć tragicznie.



Leki przeznaczone dla ludzi

Zdecydowanie najczęstszą przyczyną zatruć psów i kotów jest podawanie im ludzkich leków. Najczęściej dotyczy to leków przeciwbólowych, choć zdarzają się zatrucia także innymi preparatami. Już niewielkie ilości popularnych "ludzkich" środków przeciwbólowych mogą doprowadzić do ostrego zatrucia, skutkującego rozwojem wrzodów żołądka oraz uszkodzeniem nerek.

Istnieją sytuacje, w których lekarz weterynarii może przepisać Twojemu pupilowi pewne (nie wszystkie!!) leki przeznaczone dla ludzi. Taka sytuacja ma miejsce wtedy, gdy dany produkt nie ma odpowiednika weterynaryjnego.

UWAGA!

Jeżeli Twój pupil połknął któryś z Twoich leków niezwłocznie skontaktuj się w lekarzem weterynarii. Szybka interwencja może uratować mu życie!!


Mam nadzieję, że te trzy przykłady są wystarczające, żeby przekonać do jednego: Podawanie leków swojemu pupilowi powinno być ZAWSZE poprzedzone konsultacją u lekarza weterynarii!



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Guzek po szczepieniu u kota - kiedy to może być mięsak poiniekcyjny?

Guzek w miejscu szczepienia/iniekcji u kota nie jest rzeczą rzadką. Zwierzaki te bowiem stosunkowo często, w porównaniu do innych gatunków reagują reakcją zapalną w miejscu podania szczepionki (szczególnie przeciwko wściekliźnie lub białaczce kotów), lub innej substancji drażniącej w formie zastrzyku. Guzek może pojawić się po kilku dniach, a nawet po kilku miesiącach od podania leku.  Z takiej reakcji może (choć nie musi!) rozwinąć się mięsak poiniekcyjny. KIEDY REAGOWAĆ?

Widziałeś gdzieś mój kolczyk?... czyli o przedmiotach, które potrafią zjeść koty

Przyjęło się ogólnie, że to psy zjadają różne przedmioty. Kotom niestety też się to zdarza.... Koty rzadko połykają ciała obce, a jeżeli już się tego dopuszczają, to nie jest to "byle co". Każdy kot ma swoje preferencje co do przedmiotów, które może zjeść.   Najczęściej połykane są rzeczy nitkowate (sznurki, sznurówki, anielskie włosy, nitki), świecące (kolczyki, IGŁY!!) oraz hałasujące (dzwoneczki, folia). Najbardziej nęcące są te, które łączą w sobie wszystkie powyższe cechy, jak np. igła z nitką, czy niedawno wydobyta w Zwierzaku z żołądka kota obróżka tasiemkowa z błyszczącym dzwoneczkiem. A co jeżeli kot coś zjadł? Koniecznie jak najszybciej do lecznicy! Szybka reakcja często pozwala na uniknięcie operacji.Tak było tym razem.

Odmrożenia u zwierząt

Odmrożenia u psów i kotów nie są rzeczą rzadką. Mogą być tragiczne w skutkach, zmuszając niekiedy opiekunów do trudnych decyzji, takich jak amputacja. Warto wiec wiedzieć o nich coś więcej.