Przejdź do głównej zawartości

Mały czarny guzek - Historia Abi

Abi,buldog angielski, trafiła do Zwierzaka z małym (malutkim) guzkiem bardziej przypominającym kleszcza niż jakąś poważną chorobę. Dla opiekuna mógł on wyglądać niegroźnie, mała czarna kuleczka; ale nie wyglądał. I słusznie!

Dla mnie, weterynarza, wygląd guzka nie wróżył nic dobrego, w związku z czym nie czekaliśmy. Sunia przeszła możliwie szybko operację jego usunięcia. Guz został wysłany na badanie histopatologiczne i.... okazało się, że to czerniak. Mimo, że nowotwór był mały już naciekał otaczające, pozornie zdrowe tkanki.

Dzięki badaniu histopatologicznemu mamy pewność, że guz został usunięty wraz z obszarem naciekania.  Druga dobra wiadomość jest taka, że czerniak miał niski stopień złośliwości co daje dużą nadzieję, że więcej się nie pokaże.

 Co dała Abi szybka operacja? Gdyby guz nie został od razu usunięty, wówczas wraz z upływem czasu  miałby coraz większe rozmiary. Zwiększyłyby się też  niewidoczne gołym okiem "wypustki" nowotworu w otaczających tkankach, co znacznie skomplikowałoby proces leczenia.

W przypadku Abi wycięcie guza z szerokim marginesem daje duże szanse na całkowite wyleczenie. Trzymam kciuki!


 









Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Guzek po szczepieniu u kota - kiedy to może być mięsak poiniekcyjny?

Guzek w miejscu szczepienia/iniekcji u kota nie jest rzeczą rzadką. Zwierzaki te bowiem stosunkowo często, w porównaniu do innych gatunków reagują reakcją zapalną w miejscu podania szczepionki (szczególnie przeciwko wściekliźnie lub białaczce kotów), lub innej substancji drażniącej w formie zastrzyku. Guzek może pojawić się po kilku dniach, a nawet po kilku miesiącach od podania leku.  Z takiej reakcji może (choć nie musi!) rozwinąć się mięsak poiniekcyjny. KIEDY REAGOWAĆ?

Widziałeś gdzieś mój kolczyk?... czyli o przedmiotach, które potrafią zjeść koty

Przyjęło się ogólnie, że to psy zjadają różne przedmioty. Kotom niestety też się to zdarza.... Koty rzadko połykają ciała obce, a jeżeli już się tego dopuszczają, to nie jest to "byle co". Każdy kot ma swoje preferencje co do przedmiotów, które może zjeść.   Najczęściej połykane są rzeczy nitkowate (sznurki, sznurówki, anielskie włosy, nitki), świecące (kolczyki, IGŁY!!) oraz hałasujące (dzwoneczki, folia). Najbardziej nęcące są te, które łączą w sobie wszystkie powyższe cechy, jak np. igła z nitką, czy niedawno wydobyta w Zwierzaku z żołądka kota obróżka tasiemkowa z błyszczącym dzwoneczkiem. A co jeżeli kot coś zjadł? Koniecznie jak najszybciej do lecznicy! Szybka reakcja często pozwala na uniknięcie operacji.Tak było tym razem.

Odmrożenia u zwierząt

Odmrożenia u psów i kotów nie są rzeczą rzadką. Mogą być tragiczne w skutkach, zmuszając niekiedy opiekunów do trudnych decyzji, takich jak amputacja. Warto wiec wiedzieć o nich coś więcej.