Przejdź do głównej zawartości

Czy suplementy diety dla zwierząt są bezpieczne?


Firmy produkujące suplementy dla zwierząt mają coraz bogatszą ofertę, sięgającą niekiedy kilkudziesięciu produktów. Asortyment nie obejmuje już tylko preparatów stosowanych wspomagająco w chorobie ale stanowi często formę profilaktyki. Ale czy takie preparaty są bezpieczne i dobre dla organizmu Twojego pupila?

Tak i Nie. Jeżeli chodzi o zalety suplementów diety to istnieją sytuacje, w których wprowadzenie preparatu zawierającego pewne składniki odżywcze w zwiększonej ilości może w sposób znaczący poprawić jakość życia psa. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach związanych ze stosowaniem takich preparatów.


Spytaj się weterynarza!

Stosowanie suplementów diety nie powinno się odbywać bez konsultacji z lekarzem weterynarii, ponieważ może to być katastrofalne w skutkach. Często pogorszenie jakości okrywy włosowej, gorsze samopoczucie czy spadek aktywności są pierwszymi objawami choroby. Stosowanie suplementów diety może w takich przypadkach opóźnić spotkanie z lekarzem weterynarii. Czekając na efekty działania suplementów dajemy czas chorobie na rozwój, a do lekarza przychodzimy z bardzo zaawansowanych stadiach choroby swojego pupila.


To suplementy mogą zaszkodzić?!?

Tak. Niekiedy podawanie pupilowi pewnych substancji może skutkować pogorszeniem jakości życia a w skrajnych przypadkach nawet jego zagrożeniem. Przykładem niech będzie duża szkodliwość preparatów zawierających fosfor u zwierzaków cierpiących na niewydolność nerek.


Suplementy zamiast dobrej diety?

Stosowanie suplementów diety nie powinno zastępować dobrze zbilansowanych posiłków. Bez względu na to czy nasz pupil dostaje suplementy, czy nie dieta jaką jest karmiony powinna być doborowa (tzn. zawierać wszystkie składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu).


Czytaj ulotki!

Inną kwestią jest stosowanie kilku różnych preparatów jednocześnie. Mimo, iż poszczególne preparaty mogą mieć różne przeznaczenie, ich skład może być zbliżony, co może skutkować przedawkowaniem niektórych substancji. Warto więc czytać etykiety!


Suplementy diety mogą stanowić doskonałe uzupełnienie opieki nad pupilem. Pamiętajcie jednak, że stosowane nieumiejętnie mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

  




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Guzek po szczepieniu u kota - kiedy to może być mięsak poiniekcyjny?

Guzek w miejscu szczepienia/iniekcji u kota nie jest rzeczą rzadką. Zwierzaki te bowiem stosunkowo często, w porównaniu do innych gatunków reagują reakcją zapalną w miejscu podania szczepionki (szczególnie przeciwko wściekliźnie lub białaczce kotów), lub innej substancji drażniącej w formie zastrzyku. Guzek może pojawić się po kilku dniach, a nawet po kilku miesiącach od podania leku.  Z takiej reakcji może (choć nie musi!) rozwinąć się mięsak poiniekcyjny. KIEDY REAGOWAĆ?

Widziałeś gdzieś mój kolczyk?... czyli o przedmiotach, które potrafią zjeść koty

Przyjęło się ogólnie, że to psy zjadają różne przedmioty. Kotom niestety też się to zdarza.... Koty rzadko połykają ciała obce, a jeżeli już się tego dopuszczają, to nie jest to "byle co". Każdy kot ma swoje preferencje co do przedmiotów, które może zjeść.   Najczęściej połykane są rzeczy nitkowate (sznurki, sznurówki, anielskie włosy, nitki), świecące (kolczyki, IGŁY!!) oraz hałasujące (dzwoneczki, folia). Najbardziej nęcące są te, które łączą w sobie wszystkie powyższe cechy, jak np. igła z nitką, czy niedawno wydobyta w Zwierzaku z żołądka kota obróżka tasiemkowa z błyszczącym dzwoneczkiem. A co jeżeli kot coś zjadł? Koniecznie jak najszybciej do lecznicy! Szybka reakcja często pozwala na uniknięcie operacji.Tak było tym razem.

Odmrożenia u zwierząt

Odmrożenia u psów i kotów nie są rzeczą rzadką. Mogą być tragiczne w skutkach, zmuszając niekiedy opiekunów do trudnych decyzji, takich jak amputacja. Warto wiec wiedzieć o nich coś więcej.