Przejdź do głównej zawartości

Ile powinien ważyć mój pies/kot?


Jednym z ważniejszych elementów dbania o zdrowie swojego pupila jest utrzymywanie jego wagi na prawidłowym poziomie. Jest to szczególnie ważne w przypadku zwierząt z chorobami nowotworowymi, serca, tarczycy oraz problemami ortopedycznymi, ale stanowi też ważny element profilaktyki. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak prawidłowo ocenić wagę swojego pupila ten artykuł jest dla Ciebie.

Waga psa czy kota, choć jest bardzo istotnym elementem oceny kondycji pupila, nie jest kryterium ostatecznym do odpowiedzi na pytanie ile powinien ważyć konkretny zwierzak. Pozwala ona natomiast na ustalenie, w którym kierunku zmierzają zmiany wagi. Oceny wagi psów i kotów dokonuje się w oparciu o tzw. BCS (body condition scale). Stosowanie tej skali polega na ocenie wizualnej zwierzaka w oparciu o pewne cechy budowy, a następnie zakwalifikowanie go do jednej z 9 grup, gdzie 1 oznacza skrajne wychudzenie, natomiast 9 zaawansowaną otyłość. Idealnie, żeby zwierzaki mieściły się w punkcie 4-5 (psy) lub 5 (koty).

W tej ocenie analizie podlegają głownie żebra, talia oraz u kotów także poduszka tłuszczowa na brzuchu (pełny opis na obrazach).

Żebra

U zwierząt z dobrą wagą ciała żebra są łatwo wyczuwalne podczas omacywania klatki piersiowej, ale niewidoczne gołym okiem. Można wymacać też niewielką ilość tkanki podskórnej tłuszczowej. W przypadku zwierząt otyłych wymagany jest większy ucisk, żeby wyczuć żebra, lub nie można tego zrobić w ogóle. Tkanki tłuszczowej jest u nich bardzo dużo. U zwierząt wychudzonych natomiast żebra są bardzo łatwo wyczuwalne, a tkanki tłuszczowej nie ma lub jest jej niewiele. W skrajnych przypadkach żebra są widoczne gołym okiem.

TALIA

U zwierząt z optymalną wagą wcięcie w talii widoczne jest od góry i z boku. Nie jest ono jednak bardzo mocno zaznaczone jak ma to miejsce u zwierząt wychudzonych. Otłuszczenie zmniejsza wcięcie lub wręcz je likwiduje.

PODUSZKA TŁUSZCZOWA U KOTÓW

Koty z prawidłową masą ciała mają bardzo słabo wyrażoną poduszkę tłuszczową znajdującą się na brzuchu. Brak poduszki może świadczyć o wychudzeniu, natomiast jej duży rozmiar o nadwadze bądź otyłości.
  

Jak karmić psa/kota, żeby nie przytył?

Punktem wyjścia jest tu dawka pokarmowa zawarta na opakowaniu karmy lub, w przypadku diety BARF obliczona ze specjalnych wzorów. Dawka ta stanowi całodzienne zapotrzebowanie na pokarm i nie uwzględnia smakołyków. Każdy dodatkowy "kęs" to dodatkowe kalorie, dlatego warto to uwzględnić w planowaniu diety. Dawkę pokarmu powinno się dostosowywać do do metabolizmu psa i oceniając BCS zmniejszać lub zwiększać dawkę wyjściową.


UWAGA!

W przypadku zwierząt z bardzo niskim (1-3) lub bardzo wysokim (7-9) wskaźnikiem BCS lub jeżeli nie masz pewności, czy prawidłowo żywisz swojego pupila koniecznie skontaktuj się z weterynarzem.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Guzek po szczepieniu u kota - kiedy to może być mięsak poiniekcyjny?

Guzek w miejscu szczepienia/iniekcji u kota nie jest rzeczą rzadką. Zwierzaki te bowiem stosunkowo często, w porównaniu do innych gatunków reagują reakcją zapalną w miejscu podania szczepionki (szczególnie przeciwko wściekliźnie lub białaczce kotów), lub innej substancji drażniącej w formie zastrzyku. Guzek może pojawić się po kilku dniach, a nawet po kilku miesiącach od podania leku.  Z takiej reakcji może (choć nie musi!) rozwinąć się mięsak poiniekcyjny. KIEDY REAGOWAĆ?

Widziałeś gdzieś mój kolczyk?... czyli o przedmiotach, które potrafią zjeść koty

Przyjęło się ogólnie, że to psy zjadają różne przedmioty. Kotom niestety też się to zdarza.... Koty rzadko połykają ciała obce, a jeżeli już się tego dopuszczają, to nie jest to "byle co". Każdy kot ma swoje preferencje co do przedmiotów, które może zjeść.   Najczęściej połykane są rzeczy nitkowate (sznurki, sznurówki, anielskie włosy, nitki), świecące (kolczyki, IGŁY!!) oraz hałasujące (dzwoneczki, folia). Najbardziej nęcące są te, które łączą w sobie wszystkie powyższe cechy, jak np. igła z nitką, czy niedawno wydobyta w Zwierzaku z żołądka kota obróżka tasiemkowa z błyszczącym dzwoneczkiem. A co jeżeli kot coś zjadł? Koniecznie jak najszybciej do lecznicy! Szybka reakcja często pozwala na uniknięcie operacji.Tak było tym razem.

Odmrożenia u zwierząt

Odmrożenia u psów i kotów nie są rzeczą rzadką. Mogą być tragiczne w skutkach, zmuszając niekiedy opiekunów do trudnych decyzji, takich jak amputacja. Warto wiec wiedzieć o nich coś więcej.