Przejdź do głównej zawartości

Jak uchronić swojego pupila przed rakiem sutka?


W tym poście znajdziecie informacje o tym, jak ograniczyć ryzyko rozwoju  nowotworu sutka u ważna wiedza ponieważ guzy te są jednymi z najczęściej występujących nowotworów u psów i kotów.
swojego pupila. Jest to

Choć całkowicie wyeliminować tej choroby się nie da, można bardzo ograniczyć ryzyko jej wystąpienia. Oto jak to zrobić:





1. Poznaj swojego psa.

W przypadku nowotworów gruczołu sutkowego istnieją rasy bardziej podatne na tą chorobę.

Wśród psów na guzy sutka najczęściej zapadają przedstawiciele ras małych (chihuahua, jamniki, yorki, maltańczyki, cocker spaniele czy angielskie springer spaniele) ale zdarzają się one także często u niektórych większych ras (owczarki niemieckie, pointery, dobermany czy boksery). Przypuszcza się, że pewne znaczenie mogą mięć, podobnie jak u kobiet, geny BRCA. Zauważono większą częstotliwość obecności genu BRCA1 u psów z nowotworami złośliwymi oraz BRCA2 w przypadku nowotworów dających przerzuty. Nie jest to jednak jeszcze do końca poznane zjawisko dlatego niemożliwe jest wyciąganie ostatecznych wniosków.

W przypadku kotów dużo częściej na nowotwory sutka cierpią koty syjamskie i ich mieszańce. Koty tej rasy są predysponowane także do innych nowotworów.


2. Pamiętaj o sterylizacji

U niewysterylizowanych suk ryzyko rozwoju nowotworu gruczołu sutkowego sięga 26%. U kotek ryzyko to jest siedmiokrotnie wyższe w przypadku braku sterylizacji.

Najlepsze efekty przynosi sterylizacja przed pierwszą cieczką/rują. W przypadku psów to ryzyko po operacji spada do 0,05%!!! Statystyki mówią same za siebie...



3. Unikaj antykoncepcji hormonalnej

Większość guzów gruczołu sutkowego u psów i  kotów jest hormonozależna. Stosowanie antykoncepcji hormonalnej może zwiększyć ryzyko wystąpienia guza sutka nawet ponad dwukrotnie. Leki hormonalne zwiększają także ryzyko rozwoju ropomacicza.

W przypadkach, gdy antykoncepcja jest konieczna (np. z powodu choroby uniemożliwiającej znieczulenie ogólne) wówczas decyzję o jej zastosowaniu należy podjąć z lekarzem weterynarii w oparciu o tzw. bilans korzyść/ryzyko.


4. Dieta, dieta, dieta.


Stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety ma kolosany wpływ na stan ogólny zwierzaków. Nadwaga, szczególnie w młodym, wieku może  zwiększyć ryzyko nie tylko rozwoju nowotworów gruczołu sutkowego, ale także urazów, cukrzycy, i innych chorób. (istnieje również otyłość związana jakąś jednostką chorobową, dlatego przed rozpoczęciem odchudzania skontaktuj się z lekarzem weterynarii). Badania wykazały także zwiększoną częstotliwość występowania guzów sutka u psów regularnie karmionych czerwonym mięsem oraz resztkami ze stołu.



Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o tej chorobie zapraszamy tutaj. 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Guzek po szczepieniu u kota - kiedy to może być mięsak poiniekcyjny?

Guzek w miejscu szczepienia/iniekcji u kota nie jest rzeczą rzadką. Zwierzaki te bowiem stosunkowo często, w porównaniu do innych gatunków reagują reakcją zapalną w miejscu podania szczepionki (szczególnie przeciwko wściekliźnie lub białaczce kotów), lub innej substancji drażniącej w formie zastrzyku. Guzek może pojawić się po kilku dniach, a nawet po kilku miesiącach od podania leku.  Z takiej reakcji może (choć nie musi!) rozwinąć się mięsak poiniekcyjny. KIEDY REAGOWAĆ?

Widziałeś gdzieś mój kolczyk?... czyli o przedmiotach, które potrafią zjeść koty

Przyjęło się ogólnie, że to psy zjadają różne przedmioty. Kotom niestety też się to zdarza.... Koty rzadko połykają ciała obce, a jeżeli już się tego dopuszczają, to nie jest to "byle co". Każdy kot ma swoje preferencje co do przedmiotów, które może zjeść.   Najczęściej połykane są rzeczy nitkowate (sznurki, sznurówki, anielskie włosy, nitki), świecące (kolczyki, IGŁY!!) oraz hałasujące (dzwoneczki, folia). Najbardziej nęcące są te, które łączą w sobie wszystkie powyższe cechy, jak np. igła z nitką, czy niedawno wydobyta w Zwierzaku z żołądka kota obróżka tasiemkowa z błyszczącym dzwoneczkiem. A co jeżeli kot coś zjadł? Koniecznie jak najszybciej do lecznicy! Szybka reakcja często pozwala na uniknięcie operacji.Tak było tym razem.

Odmrożenia u zwierząt

Odmrożenia u psów i kotów nie są rzeczą rzadką. Mogą być tragiczne w skutkach, zmuszając niekiedy opiekunów do trudnych decyzji, takich jak amputacja. Warto wiec wiedzieć o nich coś więcej.